Acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol (Acetilsalicilna kiselina + kofein + paracetamol)

Paracetamol i acetilsalicilna kiselina (aspirin) uključeni su u skupinu nesteroidnih protuupalnih lijekova. Koriste se kao antipiretici kod vrućice. Ili se koriste kao analgetici za ublažavanje sindroma boli.

Antipiretici su skupina antipiretičkih lijekova, načelo djelovanja koje se temelji na smanjenju točke termoregulacije u hipotalamusu.

Oba lijeka su propisana:

  • s hipertermijom, koju uzrokuju virusi ili bakterije;
  • kada bol tijekom grlobolje ili zubobolje;
  • zabrinuti zbog glavobolje s mentalnim ili fizičkim umorom;
  • tijekom razdoblja kronične upale.

Oba lijeka pripadaju istoj skupini, ali se razlikuju u djelovanju i nuspojavama.

Karakterizacija paracetamola i acetilsalicilne kiseline

Svojstva acetilsalicilne kiseline

Acetilsalicilna kiselina pomaže kod gripe, prehlade, SARS-a, kao antipiretičko sredstvo. Uklanja bolove u zglobovima, glavobolju.

Aspirin ima izraženo analgetičko svojstvo.

Istodobno, acetilsalicilna kiselina pripada antiagregatima. To su lijekovi koji sprječavaju da se trombociti slijepe i prorijede krv. U profilaktičke svrhe uzimajte 100 mg dnevno. Posljedično, održava se fluidnost krvi i ne stvaraju se krvni ugrušci..

Aspirin je propisan u kliničkim protokolima za prevenciju i liječenje ishemijskih moždanih i srčanih udara. Propisano nakon stentiranja i presađivanja koronarne arterije.

Lijek se koristi u slučajevima:

  • reumatoidni artritis;
  • zarazni miokarditis;
  • glavobolje, miozitis, neuralgija;
  • prevencija moždanih i srčanih udara, katarakte.

Nuspojave aspirina

Pri uzimanju acetilsalicilne kiseline pojavljuju se nuspojave:

  • lijek iritira sluznicu želuca. Opasnost je u tome što aspirin može uzrokovati krvarenje;
  • aspirin nije indiciran za trudnice i dojilje. U trudnica je moguće krvarenje sve do pobačaja;
  • lijek je kontraindiciran u djece mlađe od 12 godina. Ovo je posebna rizična skupina. Nekontrolirana uporaba može izazvati Reinov sindrom. Stanje prati
  • groznica i mentalne bolesti. Mogući poremećaji rada jetre i bubrega;
  • u opasnosti da boluju od bronhijalne astme i drugih alergijskih poremećaja dišnog sustava;
  • aspirin se ne preporučuje kod kroničnog rinitisa, svinjske gripe, anemije, problema sa štitnjačom i nedostatka vitamina K.

Svojstva paracetamola

Paracetamol je učinkovito antipiretičko sredstvo. Ako je temperatura visoka, možete popiti ovaj antipiretik prije dolaska hitne pomoći..

Lijek se koristi u slučajevima:

  • povišenje temperature uzrokovano virusima ili bakterijama;
  • angina bol, zubobolja;
  • migrena;
  • kronični upalni procesi.

Brza apsorpcija daje učinak ublažavanja boli za pola sata. Vrućica popušta nakon dva sata.

Paracetamol gotovo da nema kontraindikacija. Lijek se propisuje čak i dojenčadi.

Uzimanje paracetamola s oprezom

S lijekom treba biti oprezan za one koji:

  • problemi s jetrom ili bubrezima;
  • bolesnici s alergijskim reakcijama;
  • za trudnice i dojilje, lijek se preporučuje u posebnim slučajevima uz dopuštenje liječnika.

Zbog odsutnosti očiglednih nuspojava i blagog terapijskog učinka, paracetamol se može smatrati boljim od aspirina.

Sličnost

Vrijedno je naglasiti da su oba lijeka simptomatska. Smanjuje temperaturu, ublažava bol, ali ne liječi uzrok. Ako ne održavate doziranje i učestalost primjene, tada oba lijeka štete jetri i bubrezima..

Razlika

Razlika između paracetamola i acetilsalicilne kiseline u uobičajenim komplikacijama kod upotrebe aspirina.

Aspirin brže smanjuje temperaturu. Paracetamol djeluje blago i indiciran je za dojenčad.

Što je jeftinije

Ako govorimo o cijeni, tada su oba lijeka ruskih proizvođača dostupna u roku od 3-5 rubalja..

Što je bolje - paracetamol ili acetilsalicilna kiselina

Da biste konačno odlučili o izboru lijeka, morate se sjetiti svojstava svakog od njih.

Acetilsalicilna kiselina učinkovito i brzo smanjuje temperaturu. Ali postoje virusi koji negativno utječu na stanice jetre. Aspirin djeluje na iste te stanice. Dakle, događa se snažan poraz važnog organa, sve do uništavanja njegovih stanica..

Razvija se ozbiljni Reyeov sindrom u kojem je smrtnost i do 90%. Reyeov sindrom smatra se komplikacijom aspirina.

Za bolesti koje uzrokuju bakterije, aspirin je prilično učinkovit. Na primjer, kod angine ili pijelonefritisa.

Paracetamol ne kontrolira vrućicu tako brzo, ali je siguran.

Preostaje izbor između brzo djelujućeg, djelotvornog lijeka temeljenog na riziku ili sigurnog, manje djelotvornog, blagog lijeka..

S dijabetesom

Paracetamol

Ako pacijent ima dijabetes melitus, tada se može koristiti paracetamol. Ali s takvom bolesti, zaštitne funkcije su smanjene. I dulja primjena ili predoziranje lijeka šteti jetri i bubrezima.

Stoga je prije upotrebe paracetamola potrebna obavezna konzultacija liječnika..

Acetilsalicilna kiselina

Kod dijabetesa šećer u krvi je povišen, što povećava viskoznost krvi. Aspirin u preventivnim dozama uklanja ovaj problem i normalizira razinu šećera.
S dijabetesom melitusom pojavljuju se poremećaji srčanog ritma, poput angine pektoris, aritmije, tahikardije. Uzimanje lijekova s ​​acetilsalicilnom kiselinom u profilaktičke svrhe pomaže u izbjegavanju ovih problema..

Za prevenciju liječnici propisuju aspirin 100 mg dnevno. Uzimajte lijek nakon obroka s vodom, mineralnom vodom, mlijekom. Doktor medicinskih znanosti, liječnik - terapeut, kardiolog, voditelj TV programa "Život je zdrav!" Elena Malysheva tvrdi da istraživanje pokazuje da je 40 mg aspirina dnevno dovoljno u preventivne svrhe..

Oba lijeka mogu se uzimati kod dijabetesa. Ali svaki se pojedinačni slučaj razmatra zasebno. Kao i obično, mora se poštivati ​​glavno pravilo - savjet liječnika.

Na temperaturi

Paracetamol

Paracetamol i acetilsalicilna kiselina propisuju se na temperaturi.

Ali prilikom uzimanja paracetamola morate uzeti u obzir kontraindikacije:

  • netolerancija na lijekove;
  • patologija bubrega i jetre;
  • s oprezom i prema preporukama liječnika za trudnice i dojilje.

Paracetamol snižava temperaturu nakon 2 sata. Dnevna doza podijeljena je u 3 doze. Uzimajte lijek 1-1,5 sata nakon jela.

Doziranje ovisi o liječničkom receptu i obliku puštanja.

Tablete od 200 mg i 500 mg:

  • djeca od 3 do 12 godina 2 g dnevno;
  • odrasli 4 g dnevno.
  • djeca od tri mjeseca do 1 godine do 5 ml dnevno;
  • djeca od 1 do 5 godina do 10 ml dnevno;
  • djeca od 5 do 12 godina do 20 ml dnevno;
  • odrasli do 40 ml dnevno.

Supozitoriji se oslobađaju u 100, 250, 500 mg aktivnog sastojka.

Primijeniti 3-4 puta 60 mg / kg tjelesne težine dnevno:

  • djeca od 1 mjeseca do tri godine 15 mg / kg;
  • djeca od tri do 12 godina do 2 g dnevno;
  • odrasli i djeca težine preko 60 kg do 4 g dnevno.

Acetilsalicilna kiselina

Acetilsalicilna kiselina na povišenim temperaturama djeluje učinkovito i brzo. Jedna doza je 500 mg. Usput se bolovi u zglobovima povlače, poboljšava se dobrobit.

Dobro su se pokazale šumeće tablete aspirina koje sadrže 400 mg acetilsalicilne kiseline i 240 mg askorbinske kiseline ili vitamina C. 1 ili 2 tablete otope se u 200 ml vode i odmah popiju. Uzimati svaka 4 sata, 3 dana.

Mogu li piti zajedno

Paracetamol, acetilsalicilna kiselina i kofein dio su citramona. Stoga je moguće istodobno koristiti ova dva lijeka. Ali zajedno iritiraju sluznicu želuca, štete jetri i bubrezima..

Ako govorimo o kritikama, tada liječnici pozitivno govore o aspirinu njemačkog proizvođača Bayer.

Recenzije liječnika o aspirinu

Ivanov O.O. flebolog, kandidat znanosti, 12 godina iskustva
Izvorni lijek tvrtke Bayer. Prikladan oblik izdanja, primjerena cijena. Postoje nuspojave u bolesnika s gastrointestinalnim bolestima. Nezamjenjiv u smislu prevencije akutnih SS događaja. Prikladno i svijetlo pakiranje. Blister ima dizajn koji minimalizira propuštenu dozu lijeka, posebno za starije osobe.

Melnikova O.A. zubar, 23 godine iskustva
Izvrsna priprema. Vrlo prikladan i fiziološki (s najmanje nuspojava za tijelo) topivi oblik oslobađanja. Bayer je poznata marka s izvrsnom reputacijom. Sličan lijek (Aspirin s vitaminom C) koristim za cijelu obitelj kako bih poboljšao dobrobit kad se pojave prvi simptomi prehlade i ublažio umjerenu glavobolju. Lijek se dobro podnosi, djeluje brzo, zbog razrjeđivanja krvi, u najkraćem mogućem roku značajno poboljšava opće stanje tijela. Doziranje se mora poštivati.

Tsyganok S.A. oftalmolog, 9 godina iskustva
Izvrsni lijek, izvrsna djelotvornost u simptomima odvikavanja!
Veliki rizik od krvarenja iz želuca. Nekontrolirani prijem pacijentima s visokim rizikom od kardiovaskularnih komplikacija.
Općenito, lijek stoljeća ima i snage i mnoge nuspojave za one koji ga smatraju srodnim vitaminima.

Recenzije pacijenata o aspirinu

Andrey V.
Svaka osoba je uzimala Aspirin. Lijek je učinkovit i koristi se kod raznih bolesti. Koristi se kao antipiretik, analgetik, prevencija kardiovaskularnih bolesti. Nedavne studije pokazale su da se "aspirin" može koristiti kao prevencija raka. Jednom kad sam ozlijedio ruku, započela je upala, bolovi su bili jaki, lijekovi protiv bolova nisu pomogli. Uzela sam 2 tablete aspirina, bol je popustila, bila sam jako iznenađena da me je jednostavan aspirin olakšao i spasio dok nisam stigla u bolnicu.

Elena I.
Dobra večer! Odlučio sam podijeliti svoje povratne informacije o farmaceutskom proizvodu "Aspirin". Ovaj je lijek legenda sovjetske medicine, barem tako mislim, budući da se, koliko se sjećam, neprestano koristio za teške prehlade, obično se u tim slučajevima uzima u kombinaciji s paracetamolom. Sada je, u vezi s financijskom krizom u zemlji, "Aspirin" posebno relevantan, budući da ima širok spektar djelovanja, ima nisku cijenu i svima je na usnama, a koristi se i u svakodnevnom životu. Vrlo često, kada smo, hvala Bogu, svi u obitelji zdravi, koristimo Aspirin u svim vrstama soljenja kao konzervans.

Olga B.
Aspirin je lijek koji osobno pijem svakodnevno već dugi niz godina. U osnovi, za sebe vidim njegovu glavnu funkciju kao jeftin i bezopasan lijek za razrjeđivanje krvi. Imam dijabetes tipa 1, pa mi je krv gušća od prosječne osobe zbog prisutnosti povišenog šećera. Ta se gustoća posebno osjeća ljeti, kada pod utjecajem vrućine postaje teže disati, hodati, raditi, glavobolja i krvni tlak raste. Stoga su mi potrebni antikoagulanti i to kontinuirano. Na tržištu ih je mnogo, to su Detralex i Phlebodia, te tablete Heparin, ali čak i ako uzmete jednu tabletu dnevno, možete propasti. Tako uzimam 1/4 šumeće tablete za svoju težinu na dan u čaši vode i osjećam se dobro zbog toga. S ovom dozom moj želudac ne pati. Prirodno, budući da je glavna komponenta acetilsalicilna kiselina, a sam lijek je iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova, tada se lijek ne smije uzimati na prazan želudac..

Recenzije liječnika o paracetamolu

Gorshenina Yu.A. zubar, 10 godina iskustva
Provjereni lijek. I mene su tretirali kao dijete. Često je potrebno dati 1/2 tablete djeci, kada se već moderni lijekovi ne mogu nositi. Alergijske reakcije nisu primijećene. Počinje djelovati prilično brzo i učinkovito, dugo vremena. Gorak. Preporučujem da ga kupite pored ormarića za automobil, zajedno s analginom.

Merzlyakov O.E. zubar, 13 godina iskustva
Relativno brzo djelovanje. Djeluje nježno i gotovo odmah nakon uzimanja trideset minuta sigurno. Ima najmanje nuspojava. Nije baš ukusan proizvod. Gorak. Pravi "bradati" lijek u dobrom smislu te riječi i provjeren vremenom. Ne postoji takav liječnik koji nikada nije propisao "Paracetamol".

A.V.Zinčenko ORL, doktorat, 10 godina iskustva
Paracetamol se u ENT praksi također prilično često koristi u djece na visokim temperaturama i u svrhu blagog ublažavanja boli, te u postoperativnom razdoblju. Cijena je smiješna, a kvaliteta je visoka već desetljećima.
Da biste koristili paracetamol, strogo slijedeći upute, u slučaju predoziranja moguće su nuspojave u obliku mučnine i hipotermije.

Recenzije pacijenata o paracetamolu

Ekaterina V.
Dugo sam čula za ovaj lijek, ali nekako nisam obraćala pažnju na njega dok ga liječnik nije propisao u bolnici. Postojao je carski rez, šavovi su prvih dana vrlo bolni, a budući da dojite bebu, ne možete koristiti jaka sredstva protiv bolova. I liječnik mi je savjetovao da pijem paracetamol. Što reći, zapravo vrlo dobar lijek, bolovi su postali manje, a zdravstveno stanje poboljšalo. Sad uvijek u mojoj ormariću s lijekovima. Lijek je zapravo vrlo pristojan, pomaže i kod glavobolje i zubobolje. Ako iznenada osjetim da sam bolestan, uzimam i drogu. Pogodno i za djecu. Dobar alat za malo novca!

Ekaterina A.
Već dvadesetak godina koristim “Paracetamol”, uvijek je u mojoj torbici. Njegove najvažnije prednosti su cijena i učinkovitost. U ljekarni svaki put ponude lijek pet puta skuplji, ali glavni aktivni sastojak je paracetamol. Temperatura se brzo smanjuje, nema nuspojava, nemam tendenciju spavati nakon nje. Kad je zatrudnjela, propisalo joj se da ga pije tijekom glavobolje, prije trudnoće uvijek je uzimala drugi lijek. Nakon uzimanja pilule, glava odlazi za 10-15 minuta. U pakiranju je nekoliko blistera, prikladno ga je ponijeti sa sobom.

Svjatoslav S.
"Paracetamol" je lijek koji je dokazan tijekom vremena. Osobno sam se uvjerio u djelotvornost antipiretskog djelovanja. Uz to, Paracetamol je dobro sredstvo za ublažavanje boli. Ovaj lijek je pogodan i za odrasle i za djecu, adolescente. Cijena nije skuplja od aktivnog ugljena, zato ne brinite. Uvijek ga uzmem kad se sezona ili vrijeme promijene zbog pritiska, i puno mi pomaže. Od minusa, može se samo primijetiti da "Paracetamol" uzrokuje obilne količine znoja, možda bi to trebalo biti, ali ipak. Savjetujem vam da uzmete ovaj lijek ako se prehladite.

Paracetamol ili Aspirin: što je bolje?

Mnogi se ljudi pitaju što je bolje poduzeti za normalizaciju temperature - paracetamol ili aspirin. Pri uzimanju oba lijeka uočava se izražen hipotermički i protuupalni učinak, stoga se koriste u borbi protiv prehlade. Istodobno imaju različite učinke na tijelo, imaju različite kontraindikacije i nuspojave..

Paracetamol ili Aspirin koriste se u borbi protiv prehlade.

Karakteristike lijekova

Unatoč sličnom terapijskom učinku, Aspirin i Paracetamol nisu ista stvar. Lijekovi se razlikuju po kemijskom sastavu, farmakološkim svojstvima i stupnju učinkovitosti kod različitih patologija.

Paracetamol

Lijek je propisan za virusne i zarazne bolesti, koje karakteriziraju vrućica i zimica. Paracetamol je potpuno siguran za upotrebu. Jedine kontraindikacije za uzimanje tableta su:

  • kronični alkoholizam,
  • I tromjesečje trudnoće,
  • preosjetljivost tkiva na strukturne komponente,
  • ozbiljno oštećenje funkcije jetre i bubrega.

Lijek je dostupan u obliku okrugle bijele tablete. Aktivni spoj je 500 mg paracetamola. Da bi se povećala bioraspoloživost, razdoblje djelovanja i brzina apsorpcije, kemijski sastav tableta nadopunjuje se pomoćnim komponentama:

  • magnezijev stearat,
  • povidon,
  • mliječni šećer,
  • natrijeva kroskarmeloza.

Terapijski učinak pojavljuje se u roku od 15-60 minuta. U tom razdoblju aktivna tvar ima izravan učinak na mozak i inhibira sintezu prostaglandina u hipotalamusu.

Aspirin

Lijek pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID) i antitrombocitnih sredstava. Sastav okruglih bikonveksnih bijelih tableta sadrži 100 mg acetilsalicilne kiseline, koja je aktivna tvar. Za brzu apsorpciju agensa u tankom crijevu, sastav pripravka je nadopunjen kukuruznim škrobom i mikrokristalnom celulozom.

Aspirin se uzima za ublažavanje bolova i smanjenje temperature u slučaju prehlade.

Lijek se uzima za ublažavanje bolova i snižavanje temperature u slučaju prehlade. U ovom slučaju postoje sljedeće kontraindikacije za uzimanje lijeka:

  • peptični čir gastrointestinalnog trakta,
  • bronhijalna astma izazvana unosom salicilata,
  • dijateza,
  • individualna netolerancija na aktivne i pomoćne tvari,
  • trudnoća.

Nemojte kombinirati lijek s Metotreksatom.

Usporedba paracetamola i aspirina

Oba su lijeka vrlo učinkovita, što potvrđuju postmarketinške studije. OTC lijekovi se smiju koristiti za samoliječenje za ublažavanje boli, vrućice i upale..

Sličnost

Aspirin i Paracetamol imaju antipiretička, analgetička i protuupalna svojstva. Zbog sličnog terapijskog učinka, lijekovi imaju iste indikacije za uporabu:

  • prehlade virusne bolesti,
  • toplina,
  • sindrom boli različite etiologije blage i umjerene težine: glavobolja i zubobolja, opekline, traume, mijalgija, migrena,
  • groznica u pozadini bolesti zarazne i upalne prirode.

Koja je razlika

Lijekovi se razlikuju u kemijskoj strukturi ne samo pomoćnih, već i aktivnih spojeva. Djelovanje aspirina temelji se na svojstvima acetilsalicilne kiseline (ASA). Terapijski učinak paracetamola ovisi o istoimenoj djelatnoj tvari. Lijekovi se razlikuju po mehanizmu djelovanja:

  • ASA pokazuje farmakološka svojstva u fokusu upale,
  • Paracetamol ima antipiretičko i analgetsko djelovanje zbog učinka na središnji živčani sustav.

Kao protuupalno sredstvo za ublažavanje boli, Aspirin je učinkovitiji od paracetamola. Terapeutski učinak acetilsalicilne kiseline traje dulje. Istodobno, Paracetamol nema negativan učinak na želučanu sluznicu i ne uzrokuje krvarenje.

Aspirin pripada kategoriji NSAID. Uz antipiretički učinak, ASA razrjeđuje krv, zbog čega se aktivno koristi u kardiologiji i flebologiji. Lijek je propisan za terapiju lijekovima s visokim zgrušavanjem krvi, kao mjera za prevenciju kardiovaskularnih patologija.

Paracetamol pripada skupini anilida. Za razliku od Aspirina, lijek ne utječe na krvožilni sustav..

Paracetamol ne utječe štetno na sluznicu želuca i ne uzrokuje krvarenje.

Što je jeftinije

Trošak pakiranja za 10 tableta Aspirina u dozi od 500 mg iznosi 10 rubalja. Cijena šumećeg lijeka koji nema nuspojava na gastrointestinalni trakt doseže 300 rubalja.

10 tableta Paracetamola košta 40-50 rubalja.

Što je bolje Paracetamol ili Aspirin

Lijekovi se prodaju bez recepta, ali preporučuje se da se prije upotrebe liječnika posavjetujete sa svojim liječnikom. Specijalist će odabrati lijek ovisno o težini bolesti, individualnim karakteristikama pacijenta i prisutnosti kontraindikacija. Pri samoliječenju, tablete se moraju uzimati strogo prema priloženim uputama kako ne bi naškodile tijelu.

S gljivičnim bolestima

Oba lijeka nemaju fungicidna svojstva, stoga nisu u mogućnosti eliminirati gljivičnu infekciju. Aspirin i Paracetamol mogu se uzimati zajedno s antifungalnim lijekovima kao protuupalno sredstvo i sredstvo za ublažavanje boli. Prije uzimanja lijekova posavjetujte se s liječnikom.

Uz prehladu

Za virusne bolesti, praćene visokom temperaturom i upalom, paracetamol je učinkovitiji. Da biste postigli antipiretički učinak, trebali biste popiti 1 tabletu s pauzom od 2-3 sata. Odrasli pacijenti i djeca starija od 12 godina mogu lijek zamijeniti Aspirinom.

Za glavobolju

Za blage do umjerene glavobolje treba uzimati Aspirin. Paracetamol nema izražen analgetski učinak. Odrasli pacijenti trebaju uzeti 1 tabletu acetilsalicilne kiseline.

Lijek treba uzimati s alkalnim tekućinama kako bi se minimalizirao učinak Aspirina na želučanu sluznicu.

S mamurlukom

Paracetamol nije učinkovit protiv simptoma mamurluka. Uzimanje 2 tablete Aspirina pomoći će kod jake glavobolje. Terapijski učinak trajat će 1-3 sata zbog visoke koncentracije etanola u krvi. Alkohol smanjuje analgetički učinak lijeka. Važno je zapamtiti da će lijek jako opteretiti stanice jetre. Hepatociti nemaju vremena za neutraliziranje i uklanjanje etilnog alkohola.

Lijekovi neće pomoći riješiti se mučnine, suhoće usta.

Mogu li uzeti zajedno

Aspirin ima dobru kompatibilnost s paracetamolom. Potonji ima učinak na središte termoregulacije u mozgu, ali praktički ne smanjuje upalu. Taj se nedostatak može nadoknaditi acetilsalicilnom kiselinom koja ima izražen protuupalni učinak. Istodobna primjena lijekova u malim dozama pomaže u suočavanju s visokom temperaturom, umjerenom boli. Djelatne tvari oba lijeka međusobno pojačavaju terapijski učinak.

Istodobno, liječnici ne preporučuju uzimanje lijekova zajedno, jer se povećava rizik od nuspojava. Važno je zapamtiti da Aspirin destruktivno djeluje na sluznicu probavnog sustava i snažno razrjeđuje krv. Paracetamol može pojačati ovaj učinak, što može dovesti do unutarnjeg krvarenja. Uz to, uzimanje oba lijeka stvara dodatni stres na bubrezima i jetri..

Režim doziranja

Tablete aspirina namijenjene su oralnoj primjeni nakon jela. Da biste ublažili bol i ublažili simptome vrućice, morat ćete uzimati lijek u jednoj dozi od 500-1000 mg. Vremenski razmak između primjene lijeka trebao bi biti najmanje 4 sata. Najveća dopuštena doza dnevno je 3000 mg ili 6 tableta. Lijek možete koristiti kao anestetik u roku od 1 tjedna, za snižavanje temperature - ne više od 3 dana.

Paracetamol za pacijente starije od 12 godina s tjelesnom težinom manjom od 60 kg propisuje se u jednoj dozi od 500 mg. Za djecu mlađu od 3 mjeseca doza za 1 dozu određuje se u iznosu od 10 mg na 1 kg tjelesne težine. Bebe od 3 do 12 mjeseci propisuju se 60-120 mg. Djeca od 1 do 5 godina trebaju uzimati 120-250 mg, od 6 do 1 godine 250-500 mg. Tablete treba uzimati 4 puta dnevno. Trajanje liječenja je 5-7 dana. Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 4 g.

Recenzije liječnika o paracetamolu i aspirinu

Aleksej Sorokov, terapeut, Ryazan

Aspirin i paracetamol smatraju se najsigurnijim antipiretičkim lijekovima. Za zarazne bolesti preporučujem uzimanje acetilsalicilne kiseline strogo prema uputama. Tablete se ne smiju pretjerivati. U velikim dozama lijek nadražuje sluznicu želuca, povećava rizik od krvarenja. Kada se pravilno koristi, brzo i učinkovito ublažava bol, smanjuje vrućicu i uklanja simptome vrućice. Paracetamol ima sličan učinak. Smatram sigurnim za liječenje djece..

Sergey Karaschenko, ORL liječnik, Ufa

Paracetamol se dobro nosi s vrućicom, ima najmanje nuspojava i siguran je za djecu. Terapeutski učinak postiže se za 10-15 minuta: osoba se počinje obilno znojiti, temperatura se smanjuje. Ne preporučujem uzimanje aspirina zbog visokog rizika od nuspojava. Njegove tablete proizvode se bez enteričke prevlake, stoga, ako se nepravilno koristi, lijek ima negativan učinak na zidove želuca. U velikim dozama moguće je krvarenje. Aspirin može ublažiti blage glavobolje.

Mišljenje pacijenta

Daniil Burov, 26 godina, Saransk

Oba lijeka koristim, samo na različite načine. Aspirin pomaže u ublažavanju bolnih i oštrih bolova. Uzimam paracetamol na visokoj temperaturi, ne bojim se davati tablete djetetu od 5 godina. Acetilsalicilnu kiselinu ne koristim kao antipiretik, jer negativno utječe na stanje želuca. Smatram da su oba lijeka učinkovita i jeftina..

Polina Kravchenko, 35 godina, Moskva

Uzimam aspirin za prehladu. Tablete dobro snižavaju temperaturu i smanjuju upalu grla. Primjećujem antipiretički učinak u roku od sat vremena. Sviđa mi se pristupačna cijena - trošak 1 paketa iznosi 10 rubalja. Dobro pomaže 14-godišnjem djetetu s anginom, ali djeca mlađa od 10 godina ne bi trebala piti Aspirin. Nije bilo nuspojava. Paracetamol smatram manje učinkovitim. Traje 2-3 sata, nakon čega se vraća visoka temperatura.

Paracetamol - upute za uporabu

Matični broj:

Trgovački naziv:

Međunarodno vlasničko ime ili naziv grupe:

Oblik doziranja:

Sastav za jednu tabletu

Djelatna tvar:
Paracetamol - 500,0 mg

Pomoćne tvari:
krumpirov škrob -30,2 mg
povidon K 30 -14,3 mg
magnezijev stearat - 4,4 mg
stearinska kiselina - 1,1 mg

Opis

Okrugle ravno-cilindrične tablete bijele ili gotovo bijele boje, sa skosom, s razdjelnicom na jednoj strani i gravurom "R" na drugoj.

Farmakoterapijska skupina:

analgetik koji nije narkotik.

ATX kod:

Farmakološka svojstva

Farmakodinamika
Paracetamol djeluje antipiretički i analgetski. Nenovitni analgetik blokira ciklooksigenazu (COX) I i II uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na središta boli i termoregulacije. U upaljenim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpuno odsustvo protuupalnog učinka. Budući da paracetamol ima izuzetno mali učinak na sintezu prostaglandina u perifernim tkivima, on ne mijenja metabolizam vode i elektrolita i ne uzrokuje oštećenje sluznice gastrointestinalnog trakta. Dakle, paracetamol je posebno pogodan za bolesnike s anamnezom gastrointestinalnog trakta (kao što su pacijenti s anamnezom gastrointestinalnog krvarenja ili stariji bolesnici) ili za bolesnike koji istodobno uzimaju lijekove kod kojih inhibicija perifernih prostaglandina može biti nepoželjna.

Farmakokinetika
Apsorpcija
Apsorpcija - visoka, lijek se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. TCmax postignuto za 0,5-2 sata; IZmaks- 5-20 μg / ml. Komunikacija s proteinima plazme - 15%. Prodire kroz krvno-moždanu barijeru. Manje od 1% doze paracetamola koju uzima majka koja doji prelazi u majčino mlijeko. Terapeutski učinkovita koncentracija paracetamola u plazmi postiže se kada se daje u dozi od 10-15 mg / kg.

Metabolizam
Metabolizira se u jetri (90-95%): 80% ulazi u reakcije konjugacije s glukuronskom kiselinom i sulfatima stvarajući neaktivne metabolite; 17% se podvrgava hidroksilaciji s tvorbom 8 aktivnih metabolita, koji su konjugirani s glutationom da bi stvorili već neaktivne metabolite. S nedostatkom glutationa, ovi metaboliti mogu blokirati enzimske sustave hepatocita i uzrokovati njihovu nekrozu. Izoenzimi CYP2E1, CYP1A2 i, u manjoj mjeri, izoenzim CYP3A4 također su uključeni u metabolizam lijeka. Dodatni metabolički putovi su hidroksilacija u 3-hidroksiparacetamol i metoksilacija u 3-metoksiparacetamol, koji su potom konjugirani s glukuronidima ili sulfatima. U odraslih prevladava glukuronidacija, u novorođenčadi (uključujući nedonoščad) i male djece - sulfacija. Konjugirani metaboliti paracetamola (glukuronidi, sulfati i konjugati s glutationom) imaju nisku farmakološku (uključujući toksičnu) aktivnost.

Povlačenje
Poluvrijeme (T1 / 2) je 1-4 sata. Izlučuje se putem bubrega u obliku metabolita, uglavnom konjugata, samo 3% nepromijenjen. U starijih bolesnika klirens paracetamola se smanjuje, a poluvrijeme života povećava.

Indikacije za uporabu

Anestetik za sindrom boli blage i umjerene težine: artralgija, mijalgija, neuralgija, migrena, zubobolja i glavobolja, algomenoreja. bolovi s ozljedama i opeklinama.

Antipiretičko sredstvo za akutne respiratorne bolesti i druge zarazne i upalne bolesti, popraćeno povećanjem tjelesne temperature.

Kontraindikacije

  • Preosjetljivost na paracetamol ili bilo koji drugi sastojak lijeka;
  • ozbiljno oštećenje funkcije jetre ili bubrega;
  • djeca mlađa od 6 godina.

Pažljivo

Bubrežna i jetrena insuficijencija blage do umjerene težine, benigna hiperbilirubinemija (uključujući Gilbertov sindrom), nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza, dehidracija, hipovolemija. anoreksija, bulimija i kaheksija (nedovoljna opskrba glutationom u jetri), virusni hepatitis, alkoholna oštećenja jetre, alkoholizam, trudnoća, dojenje, starost.
U tim slučajevima trebate se posavjetovati sa svojim liječnikom prije uzimanja lijeka..

Primjena tijekom trudnoće i tijekom dojenja

Trudnoća
U studijama na životinjama i studijama provedenim na ljudima nije utvrđen rizik od upotrebe lijeka u trudnica ili štetnog učinka lijeka na razvoj embrija i fetusa. Paracetamol se može koristiti tijekom trudnoće, međutim, preporučljivo je koristiti minimalnu učinkovitu dozu i najkraći mogući tečaj.

Razdoblje dojenja
U malim količinama prelazi u majčino mlijeko. Studije nisu utvrdile štetne učinke paracetamola na tijelo djeteta tijekom dojenja, međutim, mora se koristiti s oprezom.

Način primjene i doziranje

Iznutra, s velikom količinom tekućine, 1-2 sata nakon jela (uzimanje neposredno nakon jela dovodi do kašnjenja početka djelovanja).

Odrasli (uključujući starije osobe) i djeca starija od 12 godina (tjelesna težina preko 40 kg) 500 mg - 1 g do 4 puta dnevno, ako je potrebno.

Jednokratna doza - 500 mg (1 tableta). Maksimalna pojedinačna doza je 1 g (2 tablete). Maksimalna dnevna doza je 4 g (8 tableta). Razmak između doza je najmanje 4 sata.

Djeca od 6 do 12 godina, doza se izračunava na temelju tjelesne težine djeteta: maksimalna pojedinačna doza je 15 mg / kg (1/2 tablete-1 tableta) tjelesne težine 4 puta dnevno, maksimalna dnevna doza je 60 mg / kg (4 tablete ) tjelesna težina. Razmak između doza je najmanje 4 sata.

U odraslih se paracetamol ne preporučuje dulje od 5 dana kao anestetik i više od 3 dana kao antipiretik bez recepta i liječničkog nadzora.

U djece se paracetamol ne preporučuje koristiti dulje od 3 dana bez imenovanja i nadzora liječnika. Nemojte prekoračiti naznačenu dozu.

U bolesnika s kroničnim ili dekompenziranim bolestima jetre, s insuficijencijom jetre, kroničnim alkoholizmom, u pothranjenih bolesnika i s dehidracijom, dnevna doza ne smije prelaziti 3 g.

Nemojte prekoračiti naznačenu dozu. Treba uzeti najmanju dozu potrebnu za postizanje učinka. Razmak između doza trebao bi biti najmanje 4 sata. Lijek se ne smije uzimati istovremeno s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol. Povećanje dnevne doze paracetamola ili trajanja liječenja moguće je samo pod liječničkim nadzorom.

Nuspojava

Za procjenu učestalosti nuspojava (HP) korišteni su sljedeći kriteriji: "često" (≥ 1/100,

Sastav tableta Paracetamol

Paracetamol je najčešći lijek bez recepta koji se koristi za samoliječenje.

  1. Paracetamol upute za uporabu
  2. Oblik i sastav izdanja
  3. Sastav paracetamola
  4. Kemijska formula i svojstva paracetamola
  5. farmakološki učinak
  6. Opis i svojstva lijeka
  7. Indikacije i kontraindikacije za uporabu
  8. Način primjene i doziranje
  9. Doziranje za odrasle
  10. Doziranje za djecu
  11. Primjena tijekom trudnoće i dojenja
  12. Nuspojave
  13. posebne upute
  14. Interakcija s drugim lijekovima
  15. Predozirati
  16. Prva pomoć kod predoziranja

Paracetamol upute za uporabu

Ovu formulu za doziranje proizvode stotine tvrtki s jednom formulacijom, ali pod različitim komercijalnim nazivima. Pročitajte svaku uputu zasebno.

Oblik i sastav izdanja

Čvrsti oblici doziranja proizvode se kao:

  • Tablete: 200, 325, 500 mg ("Panadol", "Pacimol", "Deminophen", "Acetaminophen", itd.);
  • Kapleti: ("Aldolor", "Adol", itd.);
  • Topljive, šumeće tablete: 120 mg, 500 mg (Panadol, Pamol, Flutabs);
  • Žvakaće tablete: (Panadol, Milistan).

Sastav paracetamola

Sve tablete sadrže jedan aktivni sastojak - "paracetamol". Uz to sadrži i neutralne pomoćne tvari. Postoji skupina kombiniranih lijekova, gdje je glavni paracetamol, čiji sastav može sadržavati kofein, kodein, aspirin i druge antispazmodike.

Pažnja! Tablete su najbezopasniji oblik doziranja, počevši od 6. godine života. Zaslađivači, arome uključene u sastav, mogu izazvati alergijske reakcije.

Kemijska formula i svojstva paracetamola

Aktivni sastojak se u cijelom svijetu naziva drugačije. SAD, Kanada koristi naziv "acetaminophen". Druge zemlje poput Rusije, Njemačke, Velike Britanije ili Australije koriste naziv "paracetamol".

  • 4- (acetilamino) fenol ili N- (4-hidroksifenil) acetamid.
  • C 8 H 9 N O 2 ili H O C 6 H 4 N H C O C H 3

To je organska kristalna tvar bijele ili blago kremaste boje, bez mirisa, gorkog okusa. Topi se na 168 stupnjeva.

farmakološki učinak

U napomenama za paracetamol pišu - analgetik, antipiretik. To znači da ima izražen antipiretički, analgetički učinak. Treba napomenuti da to ne utječe na bolest, već samo smanjuje manifestaciju simptoma..

Opis i svojstva lijeka

Lijek blokira proizvodnju enzima COX-1, čime smanjuje sintezu prostaglandina, koji uzrokuju bol, i utječe na središte termoregulacije. Maksimalna koncentracija u plazmi opaža se 30-40 minuta nakon primjene. Sve komponente koje čine sastav ne nakupljaju se u tijelu. Poluvrijeme manje od 4 sata.

Indikacije i kontraindikacije za uporabu

Paracetamol je široko korišten lijek bez recepta za liječenje hipertermije, blage do umjerene boli u svim dobnim skupinama. Djelotvorna je slično aspirinu, ali nema očito protuupalno djelovanje i manje iritira želudac. Smatra se da paracetamol može izliječiti akne.

Kontraindikacije za upotrebu su: preosjetljivost na paracetamol, bolest jetre u akutnom stadiju, nedostatak saharoze, intolerancija na fruktozu.

Način primjene i doziranje

Sastav paracetamola namijenjen je otapanju u gastrointestinalnom traktu, stoga se uzima oralno.

Doziranje za odrasle

Doze domaćih i stranih lijekova ponekad se značajno razlikuju. Na primjer, u priručniku Maškovskog, doza za odrasle je - 3 puta dnevno, 0,2-0,4 grama. Dnevna doza ne smije prelaziti 1,5 grama. Referentna knjiga "Vidal" preporučuje 0,5-1 grama, uz 4-struki unos. U tom će slučaju dnevna stopa već iznositi 4 grama. Iz razloga učinkovitosti recepcije, farmaceuti su skloni vjerovati da doza od 0,2 grama za odraslu osobu neće pomoći, a strane doze bliže su istini..

Na bilješku! Ako se lijek kupuje bez recepta, moraju se slijediti upute na pakiranju. Ako niste sigurni koliko dati, pitajte svog ljekarnika ili liječnika.

Doziranje za djecu

Doziranje za djecu izračunava se na temelju prosječne tjelesne težine. Ne preporučuje se dojenčadima mlađim od 3 mjeseca da sami snose groznicu. Do 6 godina, dok beba ne može piti tablete, temperaturu možete ublažiti dječjim sirupima, čepićima. Od 6 do 12 godina propisuje se 250-300 miligrama po dozi, nekoliko puta dnevno, s razmakom između doza od najmanje 4 sata.

Važno! Da biste izbjegli predoziranje lijekovima, trebali biste koristiti lijekove s oznakom "Za djecu" i strogo slijediti upute za određeni oblik puštanja.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Klinička istraživanja na ovom području prilično su ograničena. Međutim, prema epidemiološkim podacima, nisu zabilježeni štetni učinci na fetus i novorođenčad. Iako aktivna tvar tone u majčino mlijeko u malim količinama, treba koristiti najmanju moguću dozu, strogo prema indikacijama.

Nuspojave

Rijetko postoji alergijska reakcija u obliku urtikarije i angioedema, kao i nuspojave: pad šećera u krvi, pad krvnog tlaka, anemija, mučnina, proljev.

posebne upute

  1. Paracetamol je učinkovit kod respiratornih virusnih bolesti. Neće pomoći kod mikrobne infekcije. Stoga, ako nakon tablete temperatura brzo opadne, govorimo o običnom ARVI. Ali ako nema antipiretskog učinka, može se sumnjati na ozbiljniju bolest..
  2. Paracetamol se ne smije koristiti više od 4 puta dnevno ili duže od 3 dana.
  3. Paracetamol je privremena mjera za poboljšanje stanja do dolaska liječnika.

Interakcija s drugim lijekovima

Potreban je oprez tijekom uzimanja s glukokortikosteroidima, antikonvulzivima i antihistaminicima, alkoholom. Povećavaju toksičnost lijeka, dovode do simptoma predoziranja. Pri uzimanju barbiturata, učinkovitost paracetamola se smanjuje. Istodobni prijem s antikoagulansima pojačava njihov učinak, povećava rizik od krvarenja.

Predozirati

Prekoračenje dopuštene granice može se dogoditi ako:

  • Ne pridržavajte se preporučenih uputa za uporabu: količine i intervala lijekova.
  • Istodobno koristite lijekove s drugim nazivom, ali iste djelatne tvari.
  • Spremite lijekove tamo gdje djeca mogu doći.

Najčešće se to događa ne uzimajući jednu visoku dozu, već kao rezultat kumulativnog toksičnog učinka, koji se može pojaviti tek nakon 5-6 dana.

Zanimljiv! Metabolizam lijekova u djece različit je od metabolizma u odraslih. Djeca imaju veću veličinu jetre u usporedbi s tjelesnom težinom od odraslih, što rezultira većom brzinom metabolizma. Bebe su manje osjetljive na akutnu opijenost od odraslih. Akutna toksična doza za djecu je više od 200 mg / kg tjelesne težine.

Prva pomoć kod predoziranja

U slučaju predoziranja, većina acetaminofena se metabolizira u N-acetil-p-benzokinon-imin, koji je odgovoran za ozbiljne toksične učinke. Ovaj spoj, vežući se za proteine ​​jetre, dovodi do hepatocelularnog oštećenja jetre. Uz prvu pomoć, prvo biste trebali isprati želudac, a zatim uzeti N-acetilcistein, koji je protuotrov. Ovaj preteča glutationa pomaže u obnavljanju zaliha jetre.

Za Više Informacija O Migreni